Powiatowy Urząd Pracy w Policach (PUP Police) w dniu 18.02.2025 r. ogłasza zaprasza pracodawców do składania wniosków o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Pobierz wniosek oraz załączniki do wypełnienia.
Wnioski przyjmowane będą od dnia 18.02.2025 r. do dnia 28.02.2025 r.
-
w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Policach, ul. T. Kościuszki 5 w Kancelarii Urzędu w godzinach od 7:45 do 15:00. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską o złożeniu decyduje data wpływu do PUP Police,
-
w formie elektronicznej: za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP, serwisu praca.gov.pl (LINK: PSZ-KFS - praca.gov.pl).
UWAGA: Wnioski złożone poza wyznaczonym terminem i godzinami naboru nie zostaną przyjęte do realizacji i pozostaną bez rozpatrzenia.
Wnioski wraz z załącznikami składane w formie elektronicznej, muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Podpis ten musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy. W przypadku niepodpisania dokumentów (formularz wniosku i każdy załącznik z osobna) w ww. formach wniosek pozostanie bez rozpatrzenia.
Z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być finansowane następujące działania w ramach kształcenia ustawicznego:
-
kursy zawodowe i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
-
egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
-
badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
-
ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
-
określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
PRIORYTETY
Ministra właściwego do spraw pracy wydatkowania środków limitu KFS w roku 2025:
-
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie, tj. w powiecie.
-
Ocena wniosków pracodawców spełniających przedmiotowy priorytet, zostanie dokonana przez Powiatowy Urząd Pracy w Policach w oparciu o zawody deficytowe zidentyfikowane i wskazane w badaniu „Barometr zawodów 2025” w powiecie polickim (dostępny do pobrania).
-
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologiii narzędzi pracy.
-
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku. Priorytet nie będzie realizowany przez PUP w Policach.
-
Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
-
Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in.szkoleniaz zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
-
Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
-
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
-
Rozwój umiejętności cyfrowych.
-
Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
-
UWAGA: Z uwagi iż środki KFS przeznacza się na rozwój przedsiębiorców z powiatu polickiego Urząd Pracy nie będzie brał pod uwagę pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu niż obszar działania Powiatowego Urzędu Pracy w Policach.
-
Przed wypełnieniem i złożeniem wniosku należy dokładnie zapoznać się z dokumentem "Komentarz do stosowania priorytetów wydatkowania środków limitu podstawowego KFS w 2025 roku".
-
W przypadku, gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo urząd pracy wyznaczy pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia w przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub niedołączenia wymaganych załączników.
Dyrektor urzędu pracy wraz z powołaną Komisją rozpatruje wnioski z załącznikami, złożone w terminie trwania naboru (tj. data wpływu wniosku do urzędu pracy), do limitu wysokości posiadanych środków finansowych uwzględniając odpowiednio:
-
zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego rynku pracy;
-
zgodność z profilem działalności wnioskodawcy;
-
koszt usługi kształcenia ustawicznego wskazane do finansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku, co oznacza, że we wniosku należy przedstawić uzasadnienie wyboru konkretnej formy kształcenia ustawicznego i jej realizacji przez wybranego organizatora/realizatora z uwzględnieniem porównania cen podobnych ofert;
-
posiadanie przez wybranego organizatora/realizatora usługi kształcenia ustawicznego certyfikatów jakości i uprawnień do prowadzenia działalności pozaszkolnej;
-
plany dotyczące dalszego zatrudnienia pracowników objętych wsparciem;
-
koszt kształcenia ustawicznego na 1 osobę;
-
zasadność wnioskowanego wsparcia.
-
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Dyrektor urzędu pracy podpisze z pracodawcą umowę lub porozumienie o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników.
-
Umowy lub porozumienia zostaną podpisane tylko na finansowanie kształcenia ustawicznego, które się jeszcze nie rozpoczęło.
-
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
-
UWAGA: W celu zabezpieczenia racjonalnego wydatkowania i efektywnego przepływu środków KFS oraz z uwagi na możliwość przedłużenia czasu rozpatrzenia wniosków, pracodawca powinien zaplanować kształcenie ustawiczne (kursy, studia podyplomowe itp.) najwcześniej po upływie 45 dni od dnia zakończenia naboru i rozpoczynające się nie później niż w miesiącu listopadzie bieżącego roku.
-
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą, a pracodawcą dotyczące treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
-
Ewentualne pytania należy kierować pod nr tel. 91 312 32 85 lub 91 312 32 12.