Założenia projektu
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej. Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej. Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wartość projektu:
914 912,30 zł
Okres realizacji:
01.07.2008 r. do 31.12.2009 r.
Projekt skierowany jest do osób z województwa zachodniopomorskiego – powiatu polickiego, zagrożonych ekskluzją społeczną, w szczególności długotrwale bezrobotnych, niezatrudnionych korzystających z pomocy społecznej, o niskim poziomie wykształcenia, kwalifikacji i dochodach, stygmatyzowanych dyskryminującym negatywnym wizerunkiem u pracodawców.
Założenia i metodologia projektu zostały oparte na rezultatach wypracowanych w ramach IW EQUAL „Praca w posagu – model wychodzenia z rodzinnego bezrobocia na wsi".
Podstawowym celem projektu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej osób z powiatu polickiego, zagrożonych ekskluzją społeczną.
Szczegółowymi celami projektu są: zdobycie i aktualizacja kwalifikacji zawodowych Beneficjentów Ostatecznych zagrożonych wykluczeniem społecznym; nabycie kompetencji kluczowych w obszarze komunikacji społecznej; nabycie umiejętności poruszania się po rynku pracy i aktywnego poszukiwania pracy; wzrost samooceny i motywacji do samodzielnego działania i planowania rozwoju zawodowego; powrót na rynek pracy w formie zatrudnienia, zatrudnienia subsydiowanego, prac społecznie – użytecznych; zainicjowanie lokalnej współpracy partnerskiej na rzecz aktywnej integracji w powiecie polickim.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Wdrożenie projektu
Animator Pracy (AP) to bezpośredni doradca, opiekuj Rodziny Bezrobotnej. Każdy AP opiekuje się pięcioma rodzinami. Wypracowuje z nimi program powrotu do aktywności zawodowej i społecznej, przedstawiając możliwości podjęcia pracy, otrzymania szkoleń, udziału w różnych formach spędzania czasu i aktywności. Dba o motywację Rodziny i wspierają w wielomiesięcznej pracy.
Partnerzy Lokalni to partnerzy z powiatu polickiego, którzy wspierają i aktywnie uczestniczą w działaniach na rzecz Beneficjentów Ostatecznych. Instytucje rynku pracy i pomocy społecznej (Powiatowy Urząd Pracy, Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, poradnie psychologiczno – pedagogiczne), gminy i ich agendy (szkoły, itp.), sołectwa, organizacje pozarządowe, pracodawcy, grupy inicjatywne, parafie.
Projekt realizowany jest w ramach Partnerstwa. Partnerstwo tworzą: Pomorska Akademia Kształcenia Zawodowego sp. z o.o. w Szczecinie (Lider Partnerstwa), e–pro edukacja (Partner nr 1) oraz Powiatowy Urząd Pracy w Policach (Partner nr 2). Zawiązane Partnerstwo ma na celu połączenie posiadanych przez instytucje doświadczeń i zasobów.
Pomorska Akademia Kształcenia Zawodowego Sp. z o.o.
Pomorska Akademia Kształcenia Zawodowego Sp. z o.o. została ustanowiona aktem notarialnym z dnia 17 lutego 1994r. Głównym kierunkiem działalności Akademii jest kształcenie zawodowe osób dorosłych w zakresie wiedzy ekonomicznej, technicznej, prawniczej oraz rzemiosł. Firmę powołały do życia wspólnie Szczecińska Fundacja Talent – Promocja – Postęp oraz Fundacja Grone – Schule z Hamburga. Od 14 lat Akademia Zajmuje się problemami rynku pracy. Obszar zainteresowań obejmuje kształcenie i aktywizację osób bezrobotnych, monitorowanie zjawisk i zmian na rynku pracy.
Akademia posiada sieć firm siostrzanych: Słupską Akademię Kształcenia Zawodowego i Akademię Kształcenia Zawodowego w Gdańsku. Ponadto posiada placówki przy obiektach Szczecińskiej Fundacji Talent – Promocja – Postęp. Stale współpracuje z ok. 120 specjalistami z takich dziedzin, jak informatyka, prawo, księgowość, ekonomia, marketing, psychologia, pedagogika, czy socjologia. Akademia współpracuje także z doradcami zawodowymi, nauczycielami zawodu, instruktorami praktycznej nauki zawodu, a także wykładowcami i trenerami z Niemiec.
W ciągu 14 lat aktywności szkoleniowej Pomorskiej Akademii Kształcenia Zawodowego blisko 14 tysięcy jej absolwentów zdobyło nowe lub podwyższyło posiadane kwalifikacje, zwiększając tym samym swoje szanse na rynku pracy. W ofercie szkoleniowej Akademii znajdują się szkolenia, seminaria oraz warsztaty z zakresu: organizacji i zarządzania, marketingu i handlu, kompetencji społecznych, orientacji i poradnictwa zawodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, nauki języków obcych, rachunkowości i finansów, prawa i administracji, przepisów BHP, obsługi komputera. Akademia prowadzi także szkolenia zawodowe.
Pomorska Akademia Kształcenia Zawodowego posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu i realizacji szkoleniowo – doradczych projektów finansowanych z programów PHARE, Leonardo da Vinci, Programów Aktywizacji Obszarów Wiejskich, Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Obecnie Akademia realizuje usługi w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Pomorska Akademia Kształcenia Zawodowego Sp. z o.o. w Szczecinie
al. Wojska Polskiego 69
70-478 Szczecin
tel. 091 433 80 21
fax. 091 431 66 51
www.pakz.szczecin.pl
E-pro edukacja
Firma e-pro edukacja powstała w grudniu 2003 roku. Właścicielem firmy jest Aleksandra Borkowska.
e-pro edukacja świadczy usługi edukacyjno-doradcze. Od grudnia 2007 roku prowadzi Ośrodek Kształcenia w Nowogardzie (ul. Zielona 11. 72-200 Nowogard), wpisany do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez Powiat Goleniowski. e-pro edukacja wpisana jest do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie (pod numerem 2.32/00051/2006), ewidencji agencji zatrudnienia jako: agencja poradnictwa zawodowego (pod numerem 2557/4), agencja pośrednictwa pracy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (pod numerem 2557/1a). Firma specjalizuje się w przygotowywaniu i kompleksowym wdrażaniu projektów na rzecz rynku pracy i integracji społecznej oraz przygotowywaniu i realizacji usług szkoleniowych doskonalących i podnoszących kwalifikacje zawodowe. Zdobyte doświadczenia m.in. zarządzanie i koordynacja prac Regionalnego Biura Projektu i Konsorcjum Firm w ramach projektu „Promocja Zatrudnienia i RZL PHARE 2002 woj.zach-pom." projekt szkoleniowo-doradczy dla ok.1300 Beneficjentów Ostatecznych (2004-2005r), współpraca w obszarze rekrutacji Beneficjentów Ostatecznych PHARE RZL 2003 dla projektu „Modernizacja oferty edukacyjnej szkół. Zawodowe Drogowskazy" (2005r.), rekrutacja i określenie preferencji szkoleniowych Beneficjentów Ostatecznych projektu własnego WUP w Szczecinie pn. „Kwalifikacje pracowników perspektywą sektora gospodarki morskiej – 810 Beneficjentów Ostatecznych (2006-2008r), prowadzenie szkoleń dla pracowników publicznych służb zatrudnienia i instytucji rynku pracy tj. „Polityka zatrudnienia, polityka społeczna i kształcenie ustawiczne", „Projektowanie i realizacja szkoleń dostosowanych do lokalnego rynku pracy", „Wsparcie inicjatyw lokalnego rynku pracy przez zarządzanie projektami", „Profesjonalna obsługa podmiotów funkcjonujących na lokalnym rynku pracy", „Zarządzanie informacją na rynku pracy" (2006-2007r.), opracowanie merytoryczne i prowadzenie na zlecenie Partnerstwa Projektu „Praca w posagu – model wychodzenia z rodzinnego bezrobocia na wsi" IW EQUAL „Warsztatów aktywizacji społeczno-zawodowej" dla bezrobotnej młodzieży (2007r.), opracowanie merytoryczne i prowadzenie szkoleń „Przygotowywanie i pozyskiwanie środków UE" – (2007-2008r.), przygotowywanie i realizacja projektów rozwoju zasobów ludzkich współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (2006-2007) i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
e-pro edukacja
Pl. Jana Kilińskiego 3
70-965 Szczecin
tel/fax 091/45 01 201 w. 362
www.e-pro.szczecin.pl
Powiatowy Urząd Pracy w Policach
Powiatowy Urząd Pracy w Policach realizując zadania określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prowadzi różne działania na rzecz aktywizacji lokalnego rynku pracy. Swoją ofertę kieruje do osób bezrobotnych, poszukujących pracy i niepełnosprawnych. Ściśle współpracuje z lokalnymi i regionalnymi pracodawcami, instytucjami rynku pracy, władzami samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi, kształtując aktywnie oblicze polickiego rynku pracy. Służą temu realizowane projekty i inicjatywy lokalne. W ostatnich latach Urząd z sukcesem pozyskiwał zewnętrzne środki finansowe w postaci Funduszy Strukturalnych (projekty w ramach Działania 1.1, 1.2 i 1.3 SPO RZL, Działania 2.4 ZPORR oraz 6.1.3 PO KL) lub pochodzących z rezerwy Funduszu Pracy będącej w dyspozycji Ministra Pracy i Polityki Społecznej lub Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Całości działań realizowanych przez Urząd dopełniają różne inicjatywy organizowane na szczeblu lokalnym (projekt „Razem w Europie", realizowany wspólnie z Zespołem Szkół w Policach, im. I. Łukasiewicza), oraz projekty partnerskie realizowane wspólnie z instytucjami zajmującymi się problematyką bezrobocia (m.in. projekt „Po pierwsze praca- Integracyjne Centra Pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z woj. zachodniopomorskiego", realizowany wspólnie z brytyjską firmą A4E, Powiatowym Urzędem Pracy w Szczecinie oraz Powiatowym Urzędzie Pracy w Stargardzie Szczecińskim), a także aktywizacją osób niepełnosprawnych (projekt pn. ,,Winda do pracy‘' wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach).
Wieloletnie doświadczenie w realizacji przedsięwzięć współfinansowanych przez EFS zaowocowało propozycją udziału w projekcie pn. „Wspólnie do pracy" realizowanym wspólnie z Pomorską Akademią Kształcenia Zawodowego Sp. z o.o. w Szczecinie oraz firmą e-pro edukacja.
Powiatowy Urząd Pracy w Policach
ul. Tadeusza Kościuszki 5
72-010 Police
Centrala: 091 42 40 860
Sekretariat: 091 42 40 859
fax: 091 31 76 681
www.pup.policki.pl
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego