OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O SFINANSOWANIE KSZTAŁCENIA W RAMACH KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)

Tutejszy Urząd informuje o naborze wniosków pracodawców o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach powstałych oszczędności z  limitu podstawowego.
 
Termin naboru wniosków od dnia 15.11.2022 r.  do 18.11.2022 r. lub do wyczerpania środków finansowych. Wnioski o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego rozpatrywane będą według kolejności ich wpływu.
 
Wnioski należy składać:
elektronicznie poprzez platformę praca.gov.pl po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym
  1. w formie papierowej za pośrednictwem poczty  na adres tut. Urzędu;
  2. osobiście w Urzędzie poprzez pozostawienie wniosku w miejscu do tego wyznaczonym (skrzynka podawcza umieszczona w siedzibie Urzędu).
 
Dodatkowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać na stronie internetowej PUP Police http://police.praca.gov.pl/ w zakładce  „Dla pracodawców i przedsiębiorców" >> „Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy" >> „Krajowy Fundusz Szkoleniowy" oraz w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Policach – tel. kontaktowy 91 312-32-12.
 
Finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy może być przeznaczone na:
  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
 
Środki KFS przeznaczone są na sfinansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym zgodnym z ustalonymi  przez Ministra właściwego ds. pracy priorytetami tj.:
Priorytet 1 wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej.
Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku ze zmianami w profilu działalności lub poszerzeniem/rozwojem działalności związanych z pandemią COVID-19. Z założenia nabyte nowe umiejętności lub uprawnienia umożliwią szybsze reagowanie na zmiany i dostosowanie się do nowych warunków na rynku.
Priorytet 2 wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Priorytet adresowany jest do osób (np. matka, ojciec, opiekun prawny), które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem – nie jest istotne, czy był to urlop macierzyński, wychowawczy, czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Nie ma znaczenia długość przerwy w pracy jak również to czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy czy zatrudnienie u nowego pracodawcy.
Pracodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu bez szczegółowych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe np. powody pozostawania bez pracy.
Priorytet 3 wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Powiatowy Urząd Pracy w Policach udziela wsparcia z KFS w ramach priorytetu nr 3 na kształcenie ustawiczne w zawodach deficytowych zidentyfikowanych dla powiatu polickiego w oparciu o Barometr zawodów 2022 dla powiatu polickiego i województwa zachodniopomorskiego, który jest dostępny na stronie: https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-plakatach.
Priorytet 4 wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych.
Z dofinansowania w ramach tego priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Priorytet ma na celu zachęcić te osoby do inwestowania we własne umiejętności i kompetencje, a przez to dać im szanse na utrzymanie miejsca pracy.
Priorytet 5 wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, /Warsztatów Terapii Zajęciowej, /zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Priorytet 6 wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych.
Priorytet 7 wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej/przemyśle samochodowym. Warunkiem dostępu do powyższego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (wg stanu na 1 stycznia 2022 roku) jednego z poniższych PKD:
 
PKD 22.11.Z Produkcja opon i dętek z gumy; bieżnikowanie i regenerowanie opon z gumy
PKD 29.10.A Produkcja silników do pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) oraz
do ciągników rolniczych
PKD 29.10.B Produkcja samochodów osobowych
PKD 29.10.C Produkcja autobusów
PKD 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów
PKD 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep
PKD 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych
PKD 29.32.Z Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 30.91.Z Produkcja motocykli
PKD 45.11.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek
PKD 45.19.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 45.31.Z Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 45.32.Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 45.40.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzeda
hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich
 
Ze wsparcia w ramach priorytetu mogą skorzystać także firmy posiadające przeważający (według stanu na 1 stycznia 2022 roku) jeden z poniższych kodów PKD, o ile prowadzą produkcję dla branży motoryzacyjnej (co powinno być przedmiotem oświadczenia podmiotu wnioskującego o środki KFS):
 
PKD 27.11.Z Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów
PKD 27.12.Z Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej
PKD 27.20.Z Produkcja baterii i akumulatorów
PKD 27.40.Z Produkcja elektrycznego sprzętu oświetleniowego
PKD 27.90.Z Produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego
 
 
 
 
 
Krajowy Fundusz Szkoleniowy pozwala na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, w kwotach:
  • w przypadku mikroprzedsiębiorstw – 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (szkolonego),
  • w przypadku pozostałych pracodawców – 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (szkolonego). Pozostałe, 20% kosztów kształcenia ustawicznego ponosi pracodawca.
 
Pracodawca, który ma siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu polickiego, zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego  pracowników  i pracodawcy powinien złożyć wniosek wraz z załącznikami w Powiatowym Urzędzie Pracy w Policach ul. T. Kościuszki 5.
Wniosek wraz z załącznikami dostępny jest na naszej stronie internetowej police.praca.gov.pl oraz w siedzibie tutejszego Urzędu w informacji pokój nr 1.
 
Przy rozpatrywaniu wniosków brane będą pod uwagę:
  1. działania mające na celu  podnoszenie kwalifikacji zawodowych kończących się walidacją zewnętrzną;
  2. organizacja szkoleń podnoszących kwalifikacje lub kompetencje zawodowe niezbędne na stanowisku pracy;
  3. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS;
  4. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  5. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  6. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  7. w przypadku kursów posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  8. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  9. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku.
 
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą, a pracodawcą dot. treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Planowana forma kształcenia musi rozpocząć się w roku 2022 r. a płatności należy dokonać do 15 grudnia 2022 r. Ponadto kształcenie powinno być adekwatna do zajmowanego lub planowanego do zmiany stanowiska pracy, a jej ukończenie winno przyczynić się do wzrostu wiedzy, umiejętności i zapobiegać utracie zatrudnienia.