Asset Publisher

II nabór wniosków o finansowanie w ramach środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy

Prosimy o składanie wniosków w formie pisemnej w terminie od dnia 02.10.2023 r.  do 06.10.2023 r. do godziny 14:30 (decyduje data i godzina wpływu w Siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Policach).
Wniosek można składać poprzez:
  1. elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, formularz PSZ-PU dostępny na portalu praca.gov.pl (po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym),
  2. za pośrednictwem operatora pocztowego lub osobiście na adres:
Powiatowy Urząd Pracy w Policach
ul. Tadeusza Kościuszki 5
72-010 Police (pok. nr 1)
 
Wniosek wraz z załącznikami dostępny jest na naszej stronie internetowej police.praca.gov.pl oraz w siedzibie tutejszego Urzędu w informacji pokój nr 1.
 
Dodatkowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać na stronie internetowej PUP Police http://police.praca.gov.pl/ w zakładce  „Dla pracodawców i przedsiębiorców" >> „Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy" >> „Krajowy Fundusz Szkoleniowy" oraz w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Policach – tel. kontaktowy 91 312-32-12.
 
 Finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy może być przeznaczone na:
  1. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  2. egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  3. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  4. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Kształcenie powinno być adekwatne do zajmowanego lub planowanego do zmiany stanowiska pracy, a jego ukończenie winno przyczynić się do wzrostu wiedzy, umiejętności i zapobiegać utracie zatrudnienia.
Ww. forma wsparcia skierowana jest wyłącznie dla pracodawców, którzy mają siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu polickiego.
 
Środki Rezerwy KFS w 2023 r. przeznaczone są na sfinansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym zgodnym z ustalonymi priorytetami Rady Rynku Pracy tj.:
 
Priorytet A/ wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej
(Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRiPSw systemie Rejestru Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS) Wykaz zawiera tylko przedsiębiorstwa społeczne, którym status ten został nadany przez wojewodę, odpowiedniego ze względu na siedzibę podmiotu.
Spółdzielnie socjalne wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego,
Zakłady aktywności zawodowej - utworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
 
Priorytet B/ Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawność poprzez złożenie oświadczenia o posiadaniu takiego orzeczenia.
 
Priorytet C/ Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych /planach rozwoju.
 
Powiatowy Urząd Pracy udziela wsparcia z KFS w ramach tego priorytetu na kształcenie ustawiczne w inteligentnych specjalizacjach zidentyfikowanych w oparciu o Inteligentne specjalizacje Województwa Zachodniopomorskiego 2023.
 
Przyjmuje się, że dany podmiot działa w obszarze będącym inteligentną specjalizacją gdy:
  1. jego główny kod PKD jest zgodny z inteligentną specjalizacją oraz
  2. kształcony pracownik zajmuje stanowisko, którego charakter pracy ma bezpośredni związek z ww. PKD.
Inteligentne specjalizacje – określają obszary gospodarcze o największych możliwościach rozwojowych mających potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej.
Poniżej Inteligentne specjalizacje Pomorza Zachodniego:
  • Technologie i usługi przyszłości,
  • Inteligentne metody wytwarzania wyrobów i maszyn,
  • Produkty chemiczne dla zrównoważonego rozwoju,
  • Przetwórstwo naturalne nowej generacji,
  • Niebieska gospodarka i zielony transport,
  • Turystyka i jakość życia.
Wykaz PKD znajduje się w załączniku nr 1 do dokumentu Inteligentne specjalizacje Województwa Zachodniopomorskiego (od strony 45)
https://smart.wzp.pl/inteligentne-specjalizacje/inteligentne-specjalizacje-2021-2027
Priorytet D/ wsparcie kształcenia instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów  praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Ponadto priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż uczniowski bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
 
Priorytet E/ wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a które nie maja prawa do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023, poz. 164)
 
 
 
Krajowy Fundusz Szkoleniowy pozwala na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, w kwotach:
  • w przypadku mikroprzedsiębiorstw – 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (szkolonego),
  • w przypadku pozostałych pracodawców – 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (szkolonego). Pozostałe, 20% kosztów kształcenia ustawicznego ponosi pracodawca.
 
Elementy brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków:
  1. działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych kończących się walidacją zewnętrzną;
  2. organizacja szkoleń podnoszących kwalifikacje lub kompetencje zawodowe niezbędne na stanowisku pracy;
  3. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS;
  4. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  5. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  6. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  7. w przypadku kursów posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  8. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  9. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitu środków.
 
Rozpatrywane będą wnioski złożone wraz załącznikami w terminie naboru. W przypadku niedołączenia wymaganych załączników wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, o czym pracodawca zostanie poinformowany pisemnie.
W przypadku, gdy wniosek będzie wypełniony nieprawidłowo pracodawcy zostanie wyznaczony termin (nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni) na jego poprawę.
 
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą, a pracodawcą dotyczące treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

W aktualnym naborze przyjmowane są wnioski obejmujące kształcenie ustawiczne rozpoczynające się nie wcześniej niż 30.10.2023 r. i nie później niż dnia 10.12.2023 r.

Załączniki

(3)WNIOSEK O DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW ZE ŚRODKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (DOC)(1)
(3)WNIOSEK O DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW ZE ŚRODKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (DOC)(1).doc 1078 KB
(1)ZAŁĄCZNIK NR 1 DO WNIOSKU O DOFINASWFOWANIE KOSZATÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓ ZE ŚRIODKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO k
(1)ZAŁĄCZNIK NR 1 DO WNIOSKU O DOFINASWFOWANIE KOSZATÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓ ZE ŚRIODKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO k.doc 64 KB
(1)ZAŁĄCZNIK NR 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
(1)ZAŁĄCZNIK NR 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 3261 KB
(1)ZAŁĄCZNIK NR 3 OŚWIADCZENIE O UZUSKANEJ POMOCY DE MINIMIS
(1)ZAŁĄCZNIK NR 3 OŚWIADCZENIE O UZUSKANEJ POMOCY DE MINIMIS.docx 15 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Kategorie aktualności

Rynek pracy

Zapisz się na newsletter w wybranej kategorii

Brak dostępnych newsletterów